Midas Haymana Termal 0(312) 658 00 00

Haymana`daki Tarihi Yerler - 2

26 Tem

Haymana`daki Tarihi Yerler – 2

YENİCE KALESİ

—

Yenice’de bulunan kalenin altında açılan höyükler köyün diğer ucundan çıkmaktadır. Turistik hale getirilirse turlar düzenlenebilir.

 

 

 

GÜZELCE KALESİ

 

Roma eseri olan kale surları hala mevcuttur. Mahallede “5 in” denilen yerde pek çok mağara vardır. Buranın eski yerleşimcileri olan Rumlar’dan kalma yel değirmeni, günümüze kadar ulaşmıştır. Kalıntılar peri bacalarını andırmaktadır.

Kalenin dibinde Güzelcekale Mahallesi bulunmaktadır.

 

 

 

TABUROĞLU KALESİ VE TABUROĞLU MAĞARASI

 

Demirözen Köyü’nde yer alan Taburoğlu Kalesi Timurhan zamanından kalmıştır. Haymana merkeze yaklaşık 30 dakika olan bu köyde yer alan kale, yüksek bir tepenin üzerine inşaa edilmiştir. Kalenin üzerinden görünen manzara nefes kesici olup, Timur’un askerlerinin gelenleri rahatlıkla gözlemlemesine imkan vermektedir. Bölge trekking ve tırmanış grupları için uygundur.

 

 

 

TABUROĞLU MAĞARALARI

 

Taburoğlu kalesinin üzerine kurulduğu tepenin altında oyulmuş mağaralar 1 km.’ye kadar açılmış ve kalanı da keşfedilmeyi beklemektedir. Timurhan bu mağaralarda askerlerini barındırmıştır. Efsaneye göre Timur’un askerleri haricinde bu mağaraya girenler bir daha çıkamazlarmış.

KUTLUHAN CAMİİ VE TÜRBESİ

—

—Osmanlı Dönemi 16. Y.y dan günümüze kalan bu eser Kutluhan Mahallesi, Altıpınar Mevkii’nde bulunmaktadır. Cami Anadolu Selçuklular tarafından yapılıp Osmanlı Döneminde restore edilmiştir. Beden duvarları moloz taş yığma sistem ile inşa edilmiştir. İçte ve dışta düzgün kesme taş kaplama kullanılmıştır. Efsaneye göre üstü bir türlü onarılamayan camii sonunda açık bırakılmaya karar verilmiştir.

 

 

 

—16.yy Osmanlı döneminde Kutluhan mahallesi Altıpınar mevkiinde bulunan Kutluhan Türbesi Anadolu Selçuklu mimarisi ile inşa edilmiştir. İçerisinde Hüsameddin-i Ankaravi Hz’nin ve talebesinin türbesi bulunmaktadır. Eser kare plandadır.

 

 

SELÇUKLU MEZARLIĞI

 

 

—Selçukulular zamanından kalan bu mezarlık anıt ve kalıntılar şeklindedir.